Potrebujem pomoč psihoterapevta?
Ni vedno lahko ugotoviti, kdaj stiska postane prevelika, da bi se z njo soočali sami. Pred vami je nekaj možnih življenjskih situacij, v katerih je koristno poiskati pomoč psihoterapevta in v katerih vam psihoterapija lahko koristi.
- Življenje je prazno in zamorjeno. Ne najdete smisla. Le redke stvari vas razveselijo.
- Zgodila se vam je pomembna življenjska sprememba, npr: poroka, rojstvo otroka, smrt bližnje osebe, izguba službe ali kakšna druga sprememba v zvezi s službo, razveza, upokojitev. Prilagoditev tem spremembam pogosto prinese več čustvenih stisk, kot smo si pripravljeni priznati.
- Nekatera življenjska obdobja pogosto prinesejo povečan stres in napetosti, s katerimi se težje soočamo: adolescenca, starševstvo, srednja odraslost, staranje, razmišljanje o lastni minljivosti, smrti bližnjih oseb…
- Izogibate se prijateljev in družine. Vse težje delite svoje misli in čustva z drugimi ljudmi. Občutek »izoliranosti« pogosto spremljajo misli, da življenje »ni fer« do vas.
- Obtičali ste v načinu življenja in vedenja, ki je bil nekoč koristen in prijeten za vas, sčasoma pa je postal izpraznjen in vas ne osrečuje.
- Stres je prevzel kontrolo nad vami, počutite se nemočne in, kot da niste sposobni sprejemati odločitev. Posledica tega so možne odvisnosti: alkoholizem, prenajedanje, kajenje….
- Večino časa ste nezadovoljni, ne glede na uspeh, ki ga dosežete. Zaradi nizkega samospoštovanja težko sprejemate komplimente. Izgubili ste zaupanje v lastno moč in sposobnosti. Počutite se nesprejete.
- Občutki strahu in jeze lahko trajajo še dolgo po preboleli težji bolezni, napadu ali nasilju (fizičnem in psihičnem), ki ste ga doživeli. Psihoterapija je najpogosteje potrebna, da takšna čustva ne bi prevzela kontrole nad vašim življenjem.
- Strah vas je nečesa, kar vas prej ni plašilo. Ta nepojasnjena čustva lahko vplivajo na kvaliteto vašega življenja in vam otežujejo tudi običajna, rutinska opravila.
- Pogosti glavoboli, želodčne težave, motnje apetita (povečan apetit ali izguba apetita), motnje spanja, težave v spolnosti…itd so lahko posledica dolgotrajnega ali močnega stresa.
- Vaše življenje poteka lepo, pa vseeno želite iti korak dlje, da bi vam bila vaša čustva bolj jasna, da bi odprli nove možnosti, da bi boljše izkoristili svoje potenciale in rastli kot oseba.
Kako izgleda pogovor s psihoterapevtom?
Med srečanjem, ki običajno traja 45 – 60 min, psihoterapevt:
- Posluša vaše težave in vam pomaga pri izražanju čustev.
- Pomaga vam prepoznati lastno moč in potencial.
- Pomaga vam prepoznati misli, čustva in vedenja ali okoliščine, ki vas ovirajo pri doseganju ciljev.
- Pomaga vam pri postavljanju ciljev in razvijanju konkretnih načrtov.
- Uporablja psihoterapevtske intervencije, če je potrebno in, če odgovarjajo vašim potrebam in ciljem.
- Lahko predlaga konkretne naloge, skozi katere lažje pridete do uvida v lastne težave.
- Skozi srečanja vas vodi s terapevtskim odnosom.
- Poveča razumevanje vaše osebnosti, potencialov in narave vaših težav.
Kako prepoznati kvalitetnega psihoterapevta?
Ko iščete strokovnjaka, kateremu boste zaupali svojo intimno plat, svoje skrbi, skrite in ranljive dele sebe, mu prepustili, da vas diagnosticira in vam poda svoje mnenje, priporočila in uvide v vaše življenje, je potrebno in prav, da ste pazljivi in izbirčni.
Kvalitetnega terapevta je veliko lažje prepoznati kot nekvalitetnega. Med pogovorom s kvalitetnim terapevtom se počutite sprejeto, toplo in varno. Čutite skrb, empatijo in razumevanje. Kvaliteten psihoterapevt je usmerjen na vas in na razumevanje vaših težav in specifične situacije v kateri se nahajate. Njegova profesionalnost in strokovni nasveti, ki jih dobite, so vam pojasnjeni, smiselni in jih razumete.
Nekaj lastnosti kvalitetnega terapevta:
- Ima dobro razvite komunikacijske veščine, je prijeten, umirjen, prijazen in sproščen.
- Skozi pogovor vam daje vedeti, da razume vašo težavo.
- Pazljivo vas posluša, ni odsoten in med pogovorom z vami ne počne nič drugega.
- Vliva zaupanje.
- Izraža toplino in zanimanje za vas in vašo težavo in vas ne obsoja.
- Vključen je v pogovor, je dinamičen in aktiven v pogovoru.
- Je potrpežljiv, čustveno stabilen in zanesljiv.
- Empatičen in nežen je do vaših čustev in vam jih pomaga izraziti.
- Je toleranten in odprt do drugačnosti.
- Pozna svoje osebne in profesionalne meje. Ve, do kod sežejo njegove profesionalne možnosti za pomoč in prepozna, ko nastopi potreba, da se vključi drugi strokovnjak.
- Ne jezi se, če se dodatno informirate o svoji težavi in rad odgovori na vaša vprašanja.